Společnosti zabývající se ropou

Mezi společnosti zabývající se ropou můžeme zařadit jak těžební a zpracovatelské podniky, tak i společnosti spojené se samotnou distribucí ropy.
Právě podle pole své působnosti se dělí na firmy upstreamové zabývající se prvotními operacemi -průzkum nalezišť, těžba a zpracování surové ropy. Druhým typem jsou společnosti downstreamové spojené jak se samotnou distribucí tankery a ropovody, tak i prodejem spotřebiteli.

Největší ropné společnosti


společnost milionů barelů za rok
1 Saudi Arabian Oil Co.* 3028
2 Petroleos Mexicanos* 1278
3 Petroleos de Venezuela* 1258
4 China National Petroleum* 1168
5 BP Amoco + Arco 963
6 ExxonMobil 894
7 Royal Dutch/Shell 859
8 Nigerian National Oil Co.* 772
9 Iraq National Oil Co.* 770
10 Kuwait Petroleum* 757
11 Chevron + Texaco 756

Určit největší ropnou společnost není jednoduché. Podle různých hledisek mohou být označeny jako největší podle objemu vytěžené suroviny, nebo podle celkového majetku. Tím se objevuje i další aspekt ovlivňující žebříčky, a to, jestli je daná společnost vlastněna státem nebo je čistě v soukromých rukou.
Z hlediska množství vytěžené ropy jsou na předních místech státem vlastněné firmy. Podle dat z roku 1998 je největším producentem ropy Saudská Arábie s více než třemi miliardami barelů ročně. Přes miliardu barelů ročně vytěží také mexické, venezuelské a čínské státní závody. Až na páté místo se dostala britská soukromá firma British Petroleum následovaná americkým kolosem ExxonMobil.

ExxonMobil

ExxonMobil se sídlem v Texasu je největší soukromou ropnou firmou na světě. Vznikla v roce 1999 spojením dvou významných amerických ropných společností -Exxon a Mobil.
Prostřednictvím svých dceřiných firem je její záběr na upstreamovém a downstreamovém poli, a to nejen v oblasti ropy, ale i zemního plynu. Ovládá 3% celosvětového trhu s ropou, což je podíl 2% celosvětového trhu s energií.
V roce 2006 vystřídala americký obchodní řetězec Wal-Mart na prvním místě v žebříčku nejvýznamnějších firem podle uznávaného časopisu Forbes.
V České republice je známá skrz síť čerpacích stanic Esso.

PKN Orlen

PKN Orlen je přední soukromou rafinérskou firmou v Evropě. Od června 2006 je také vůbec největší polskou společností. Operuje především na území Polska, Německa, pobaltských zemí a také České republiky.
Podobně jako mnoho dalších petrochemických firem i PKN Orlen vznikl sloučením několika společností -v tomto případě Petrochemie Plock, a. s. a Centrala Produktow Naftowych, a. s.
Nezanedbatelný vztah má PKN Orlen k České republice. V roce 2004 došlo k privatizaci českého podniku Unipetrol, kdy většinový podíl připadl právě PKN Orlenu.

Unipetrol

Skupina Unipetrol je společností sdružující několik českých firem působících především v chemickém průmyslu. V souvislostí s ropou to jsou například společnosti Česká rafinérská, Paramo, Unipetrol Rafinérie a.s. a

Benzina.

Právě Benzina je svými 320 pobočkami největším provozovatelem čerpacích stanic v České republice.

ÖMV

Největším producentem ropy a distributorem ropných produktů ve střední a východní Evropě je rakouská obchodní skupina ÖMV. Ve své mateřské zemi je rovněž největší firmou vůbec.
V České republice obchoduje na poli čerpacích stanic. Do objemu prodaných surovin je největším obchodníkem s pohonnými hmotami v České republice. V současné době provozuje na našem území 216 čerpacích stanic. Jedničkou na českém trhu se stala v 2006, kdy převzala 70 stanic společnosti Aral.

Yukos

Jukos byl jednou z největších světových ropných firem nevlastněných státem. S téměř 20% podílu na trhu v Rusku a 2% ve světovém měřítku byl významným producentem.
Společnost vznikla v roce 1993 v období "divokých privatizací" započatých po rozpadu Sovětského svazu. Právě tato privatizace s sebou přinesla mnoho kriminálních činů - vražd a únosů. Zlatá éra skončila v roce 2004 po udělení pokuty za neplacení daní převážně během nepřehledné situace v 90. letech a po zatčení oligarchy Michajla Chodorkovského. Podle většinového názoru však za vším stojí protioligarchistická politika Vladimira Putina.
Před bankrotem firmu zachránil prodej části Jukosu, divize Juganskněftěgaz.

Zdroje

http://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_industry
http://www.gravmag.com/oil2.html
http://en.wikipedia.org/wiki/ExxonMobil
http://www.esso.cz
http://money.cnn.com
http://www.yukos.ru/main.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/PKN_Orlen
http://www.orlen.pl/cgi-bin/internet.exe/portal/ep/
http://www.unipetrol.cz/html/index.php?s1=1&s2=5&s3=1&lng=1
http://www.benzina.cz/html/index.php?s1=1&s2=6
http://en.wikipedia.org/wiki/OMV
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-firmy/clanek.phtml?id=43327


6.a, mendelovo gymnázium, (c) 2007